Про затвердження Програми сприяння створенню та підтримки функціонування об'єднань співвласників багатоквартирних будинків у м. Червоноград, Соснівка та смт Гірник на 2017—2020 роки
ЧЕРВОНОГРАДСЬКА МІСЬКА РАДА Львівської області шістнадцята сесія сьомого скликання ПРОЕКТ Р І Ш Е Н Н Я | |||
______________ | м. Червоноград | №_____ | |
Про затвердження Програми сприяння створенню та підтримки функціонування об’єднань співвласників багатоквартирних будинків у м. Червоноград, Соснівка та смт.Гірник на 2017 – 2020 роки | |||
Керуючись статтями 140, 144 Конституції України, статтею 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, та на виконання Законів України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, “Про Загальнодержавну програму реформування та розвитку житлово-комунального господарства на 2009-2014 роки”, постанови Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2002 № 1521 “Про реалізацію Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку”, Червоноградська міська рада
В И Р І Ш И Л А:
1. Затвердити Програму сприяння створенню та підтримки функціонування об’єднань співвласників багатоквартирних будинків у м. Червоноград, Соснівка та смт.Гірник на 2017-2020 роки , що додається.
2. Затвердити Порядок співфінансування капітальних ремонтів та заходів з енергозбереження будинків ОСББ , що додається.
3. Міському фінансовому управлінню фінансування програми здійснювати згідно затверджених асигнувань.
4. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань комунального господарства благоустрою, охорони довкілля, комунальної власності та приватизації (Сухинюк В.Є.) та заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Балка Д.І.
Міський голова А.І.Залівський
Затверджено рішенням Червоноградської міської ради
№ ________ від_______
Програма
сприяння створенню та підтримки функціонування об’єднань співвласників багатоквартирних будинків у м.Червоноград, Соснівка та смт.Гірник
на 2017-2020 роки
- Нормативно-правова база для розроблення програми
Програма сприяння створенню та підтримки функціонування об’єднань співвласників багатоквартирних будинків у м.Червоноград, Соснівка та смт.Гірник на 2017-2020 роки (надалі Програма) розроблена на підставі Цивільного кодексу України, законів України „Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", „Про житлово-комунальні послуги”, „Про приватизацію державного житлового фонду”; Постанов Кабінету Міністрів „Про реалізацію Закону України „Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку”, „Про затвердження Правил користування приміщеннями житлових будинків”.
Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на місцеві органи влади покладаються обов’язки здійснювати від імені громади та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією та законами України.
- Визначення проблеми на розв’язання якої спрямована программа
Однією з найбільш гострих соціально-економічних проблем України на сьогоднішній день є житлова. Застарілими є організаційні принципи роботи та управління житлово-експлуатаційних організацій, відсутність системних перетворень у житлово-комунальній сфері, постійне недофінансування запланованих заходів щодо належного утримання та ремонту житлового фонду, його реконструкції і модернізації призвело до незадовільного стану житла в місті. Необхідність прийняття Програми обґрунтовується нагальною потребою забезпечення ефективного управління спільним майном багатоквартирних будинків.
Житлове господарство переживає значні труднощі. Збільшується частина житлового фонду, який можна віднести до застарілої забудови. Матеріально-технічна база житлового господарства міста вкрай зношена, обладнання застаріле та енергоємне. У житловому фонді кожен третій будинок потребує капітального або поточного ремонту, більше 90 ліфтів відпрацювали 25 років і потребують заміни чи модернізації. Внаслідок цього можливе погіршення або незавжди якісне надання житлово-комунальних послуг. Відсутність реальної можливості у населення здійснювати контроль за розподілом і використання коштів, які вони сплачують за житлово-комунальні послуги, та низька поіфнормованість, щодо захисту своїх прав за неповне і неякісне забезпечення цими послугами сприяють зростанню соціальної напруги серед мешканців міста.
Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" власники квартир у багатоквартирному будинку є співвласниками всіх допоміжних приміщень будинку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов’язані брати участь у загальних витратах, пов’язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки майна у будинку. Отже, потрібно подолати парадокс, що утворився у житловому господарстві: квартири приватизовані, допоміжні приміщення є власністю мешканців, а будинок як цілісний комплекс разом з земельною ділянкою знаходиться у комунальній власності.
Через обмеженість коштів, що виділяються на капітальний ремонт житлового фонду, незадовільний стан житлового фонду та недоліки у системі надання комунальних послуг свідчать, що проблеми у сфері житлово-комунального господарства необхідно вирішувати іншим шляхом, а саме – проведенням структурних реформ, які дадуть змогу створити нову економічну модель експлуатації та розвитку житлового господарства, забезпечити його надійне і високо-якісне обслуговування з врахуванням інтересів мешканців. Таким ефективним власником будинку, який може управляти і приймати рішення щодо ремонту будинку, його модернізації з огляду на вимоги енергоефективності, розпоряджатися прибудинковою територією, замовляти необхідні для утримання комунальні послуги, стає об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (надалі – ОСББ, об’єднання). Створення ОСББ - ефективного власника будинку - це шлях, яким пішли у свій час більшість східноєвропейських країн.
Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна;
Основна діяльність ОСББ полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об’єднання, належне утримання будинку і прибудинкової території, сприяння членам об’єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за економічно обґрунтованими цінами і виконання ними своїх зобов’язань, пов’язаних з діяльністю ОСББ. Фахове господарювання об’єднань співвласників квартир призведе до економії енергоресурсів, своєчасного ремонту багатоповерхових будинків, утримання їх в належному стані та покращення благоустрою прилеглої території.
Фактори, що стримують розвиток та діяльність ОСББ:
- зношеність та застарілість конструктивних елементів та технічного обладнання багатоквартирних житлових будинків;
- відсутність повного комплекту технічної документації багатоквартирного житлового будинку;
- відсутність необхідних знань щодо особливостей функціонування ОСББ;
Необхідність прийняття програми зумовлена першочергово набранням чинності 1 липня 2015 року Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".
Програма підтримки об'єднань співвласників багатоквартирних будинків полягає у визначенні шляхів максимального сприяння міської влади створенню та функціонуванню об'єднань співвласників багатоквартирного будинку.
Основними перевагами, які надає ОСББ власникам житлових та нежитлових приміщень багатоквартирного житлового будинку, є:
- право вибору форми управління багатоквартирним житловим будинком;
- право самостійно встановлювати кошторис експлуатації та утримання багатоквартирного житлового будинку,
- право визначати тривалість, черговість і обсяги робіт з ремонту багатоквартирного житлового будинку;
- набуття права власності або права користування прибудинковою територією;
- отримання повного обсягу житлово-комунальних послуг на якісному рівні;
- забезпечення контролю за використанням допоміжних приміщень будинку, територій загального користування;
- забезпечення контролю за збором, розподілом та витрачанням грошових коштів, що спрямовуються на утримання багатоквартирного будинку та на оплату вартості житлово-комунальних послуг.
Найбільш дієвими способами у заохоченні мешканців до створення ОСББ є:
- надання їм фінансової допомоги у виконанні робіт з капітального ремонту будинку, що реалізується виділенням коштів з місцевого бюджету;
- проведення фахового огляду і визначення технічного стану будинку на час його передачі на баланс ОСББ;
- організація навчань керівників ОСББ, забезпечення постійних консультацій з питань створення і діяльності об’єднань;
- сприяння у підготовці проектів на отримання можливих міжнародних грантів, кредитів, а також залучення ОСББ до участі у всеукраїнських і міжнародних програмах підтримки громадської активності.
Крім матеріального стимулювання проблема створення ОСББ потребує координації зусиль виконавчих органів міської ради з громадськістю та громадськими організаціями міста. Взаємодія об'єднань мешканців з міською владою є найважливішою передумовою для соціального партнерства на місцевому рівні, залучення мешканців до розв’язання міських проблем, зокрема, найактуальніших сьогодні проблем житлово-комунального господарства.
- Мета програми
Основною метою Програми є суттєве поліпшення якості житла та житлово-комунальних послуг для членів територіальної громади міста, забезпечення надійності та безпечної експлуатації житлового фонду міста, вирішення проблем з реалізації права власності у багатоквартирному будинку.
Завдання Програми:
- створення моделі ефективного управління багатоквартирними будинками в місті;
- створення ефективної системи надання житлово-комунальних послуг та сплати за них;
- залучення ОСББ до участі в проведенні капітальних ремонтів будинків і подальшого їх утримання;
- створення умов для підтримки та розвитку підприємництва у сфері житлово-комунального господарства, сприяння формуванню умов для розвитку конкуренції;
- створення асоціацій ОСББ для захисту інтересів об'єднань, а також власного ефективного господарювання.
- сприяння діяльності ОСББ, підтримка на всіх етапах їх функціонування;
- Заходи реалізації програми
Для активізації створення нових об'єднань та забезпечення функціонування діючих ОСББ з боку міської ради необхідно:
- активно проводити інформаційно-роз'яснювальну роботу серед громадян щодо переваг створення та діяльності ОСББ, друк буклетів та методичної літератури, інформаційних матеріалів, розміщення зовнішніх рекламоносіїв;
- організацію навчань (семінарів, тренінгів, курсів тощо) для керівників ОСББ та працівників виконавчих органів міської ради, участь у всеукраїнських та міжнародних семінарах з обміну досвідом;
- надавати організаційну, юридичну та фінансову допомогу ініціативним мешканцям будинків на стадії створення ОСББ – (землевпорядної документації прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку, у якому створено ОСББ, технічного паспорта будинку, у якому створено ОСББ, технічної документації: інвентарної справи (у разі неможливості відновлення її за рахунок попереднього балансоутримувача), тощо; проведення капітального ремонту конструктивних елементів та технічного обладнання багатоквартирного житлового будинку та заходів з енергозбереження будинку: ремонт покрівель, інженерних мереж, ліфтів, утеплення фасадів, облаштування прибудинкової території, дитячих майданчиків, контейнерних майданчиків, тощо.
Пріоритетні напрямки капітальних ремонтів:
- капітальні ремонти дахів;капітальний ремонт прибудинкової території;ремонт міжпанельних стиків; капітальний ремонт підвалів, цоколів, відмостки;капітальний ремонт під'їздів / сходових клітин, козирки над входами в під’їзд;капітальний ремонт мереж водопостачання, каналізації, опалення;капітальний ремонт мереж електропостачання;капітальний ремонт ліфтів;утеплення фасадів будинків.
- Механізм та порядок фінансування програми
Фінансування Програми за заходами та напрямками викладеними вище, забезпечуватиметься за кошти державного, обласного, міського бюджетів, кошти підприємств житлово-комунального господарства міста відповідно до програм їх розвитку, іноземних інвестицій, грантів, благодійних внесків та кошти фізичних і юридичних осіб.
Фінансування Програми проводиться в межах асигнувань, затверджених рішенням про міський бюджет на відповідний рік чи при внесенні змін до показників бюджету.
Фінансування робіт з капітальних ремонтів, енергомодернізації проводити за дольової участі: 70% вартості робіт, але не більше 250 тис. грн на один будинок раз в п’ять років - кошти міського бюджету та 30 % - ОСББ (з урахуванням ПКД та експертизи) ( в т.ч. кошти, не заборонені законодавством України), або інші частки відповідно до законодавства.
Порядок відбору поданих заявок ОСББ та співфінансування капітальних ремонтів та заходів з енергозбереження будинків ОСББ, здійснюється згідно порядку затвердженого даним рішенням.
Громадський контроль за ходом реалізації Програми здійснюється представниками громадських організацій за їх бажанням, а також представниками правлінь ОСББ.
6. Очікувані результати від виконання програми
1.Для громади міста:
1.1 забезпечення інформування населення в умовах реформування житлово-комунального господарства про переваги об'єднань власників житла;
1.2 покращання технічного стану будинків та умов проживання в них;
1.3 цільове та раціональне використання коштів мешканців на утримання житлових будинків;
1.4 можливість вибору найкращого варіанту у сервісному обслуговуванні будинку;
1.5 створення ефективного власника;
1.6 забезпечення умов комфортного проживання населення міста.
2. Для міської ради:
2.1 реалізація державної політики щодо регіонального розвитку у сфері житлово-комунального господарства;
2.2 зменшення обсягу витрат із міського бюджету міста Червонограда на утримання будинків;
2.3 поліпшення фізичного стану житлового фонду міста в цілому;
2.4 створення прозорого механізму взаємодії міської влади з об'єднаннями громадян, підприємствами та громадськістю спрямованого на вирішення проблемних питань у сфері житлово-комунального господарства.
Реалізація цієї Програми сприятиме відродженню свідомості міської громади, спрямованої на поліпшення життєдіяльності ОСББ.
Затверджено рішенням
Червоноградської міської ради
№ ________ від_______
Порядок
співфінансування капітальних ремонтів та заходів з енергозбереження
будинків ОСББ
1. Загальні положення
1.1.Дія Порядку співфінансування капітальних ремонтів та заходів з енергозбереження будинків ОСББ (надалі - Порядок) поширюється на об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (надалі ОСББ) м.Червонограда, Соснівки та смт.Гірник.
1.2. Порядок розроблений на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку», з метою визначення механізму співфінансування робіт з капітального ремонту та заходів з енергозбереження будинків, де створені ОСББ.
1.3. Порядок визначає процедуру подачі та розгляду документів, організації робіт з капітального ремонту та заходів з енергозбереження багатоквартирних житлових будинків ОСББ, а також їх співфінансування.
2. Порядок подання та розгляду документів на виконання робіт капітальних ремонтів та заходів з енергозбереження будинків ОСББ
2.1. Для отримання співфінансування з міського бюджету на виконання робіт з капітального ремонту багатоквартирного житлового будинку ОСББ, голові правління ОСББ необхідно надати до міської ради:
2.1.1 заяву на ім’я міського голови щодо виконання робіт з капітального ремонту багатоквартирного житлового будинку, згідно додатку до поядку;
2.1.2 копію протоколу загальних зборів співвласників ОСББ зі списком поіменного голосування, підписаного не менш, як двума третинами загальної кількості усіх співвласників, а в разі якщо статутом ОСББ не передбачено прийняття таких рішень, - більшістю голосів співвласників багатоквартирного будинку, у якому зазначається згода прийняти участь у Програмі. При підрахунку голосів враховуються як голоси, подані під час зборів співвласників, так і голоси співвласників багатоквартирного будинку, неприсутніх на них, але які проголосували під час проведення письмового опитування. Копія протоколу повина бути завірена підписом голови правління об’єднання та скріплена печаткою.
Повідомлення про прийняте загальними зборами співвласників рішення має бути розміщене у загальнодоступному місці при вході до кожного під’їзду будинку;
2.1.3 відомості про наявність в ОСББ ремонтного та/або резервного фондів, довідку правління про надходження коштів до фонду.
2.1.4 відомості про своєчасну сплату за житлово - комунальні послуги не менше, як 90 % мешканців багатоквартирного будинку.
2.1.5 затверджену в установленому порядку проектно - кошторисну документацію на капітальний ремонт, виготовлену відповідно до вимог чинного законодавства. Оплату за виготовлену ПКД та експертизу здійснює ОСББ (замовник), вартість якої входить в 30% вартості робіт, які фінансуються за кошти ОСББ.
2.1.6 Висновок державної експертизи.
2.2. Відповідно до резолюції міського голови, заява та додані до неї документи (копії документів завірені належним чином) передаються до відділу капітального будівництва Червоноградської міської ради, для подальшого винесення на розгляд та погодження постійних депутатських комісій з питань комунального господарства благоустрою, охорони довкілля, комунальної власності та приватизації, з питань бюджету.
3. Фінансування робіт з капітального ремонту багатоквартирних житлових будинків
3. Фінансування програми проводиться в межах асигнувань, затверджених рішенням про міський бюджет на відповідний рік чи при внесенні змін до показників бюджету.
3.1. Фінансування робіт з капітального ремонту багатоквартирних житлових будинків проводиться в такій послідовності:
3.1.1. Отримання згоди всіх співвласників щодо фінансування капітального ремонту житлового будинку (протокол загальних зборів, списки поіменного голосування);
3.1.2. Визначення суми фінансування з місцевого бюджету відносно до частки ОСББ (згідно проектно – кошторисної документації та висновку державної експертизи).
3.1.3. Замовник визначає виконавця робіт через систему електронних державних закупівель «Prozorro».
3.1.4 Обов’язково під час укладання договорів на виконання робіт передбачити пункт:
Першочергове фінансування робіт, виконаних підрядною організацією, здійснює ОСББ. Співфінансування з міського бюджету робіт з капітального ремонту житлового будинку – 70% вартості робіт, але не більше 250,0 тис. грн. здійснюється за умови оплати підрядній організації об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку 30 % вартості робіт (в тому числі ПКД) та експертизи.
3.1.5. З метою проведення фінансування капітального ремонту будинку , ОСББ може надавати виконавцю робіт попередню оплату для початку робіт за рахунок власних коштів.
3.1.6.Після виконання робіт ОСББ (одержувач коштів) надає до міського фінансового управління (головного розпорядника коштів) та відділу КБiІ копії документів: заявку на фінансування, договір підряду, договір на технічний та авторський нагляд, акт виконаних робіт, декларацію про готовність об’єкта до експлуатації. Головний розпорядник коштів перераховує на спеціальний рахунок ОСББ (одержувача), відкритий в УДКСУ в м. Червонограда частку фінансування за рахунок коштів місцевого бюджету.
Виконання робіт розпочинається за умови стовідсоткової сплати співвласниками своєї частки співфінансування по договору, зокрема з метою здійснення авансового платежу підрядній організації (виконавцю).
4. Технічний та авторський нагляд.
4.1. З метою контролю за відповідністю робіт та матеріальних ресурсів установленим вимогам, ОСББ укладає договір на здійснення авторського нагляду з проектувальником та технічного нагляду за виконанням робіт із суб’єктом господарювання, який має відповідний сертифікат.
4.2. Роботи вважаються виконаними та прийнятими до оплати за рахунок коштів з місцевого бюджету після отримання декларації про готовність об’єкта до експлуатації .
4.3. Виконання ремонтних робіт повинно проводитися з дотриманням діючих правил техніки безпеки, охорони праці, правил протипожежної безпеки.
4.4. При виконанні ремонтних робіт необхідно керуватися технічними умовами, вказівками на виконання ремонтних робіт, які затверджені в установленому порядку, проектно - кошторисною документацією, правилами прийому виконаних робіт при ремонті, та іншими нормативно-правовими документами.
5. Заключні положення
5.1. Координацію роботи за виконання даного Порядку покладається на управління житлово-комунального господарства та відділ капітального будівництва і інвестицій Червоноградської міського ради, контроль - на першого заступника міського голови Балка Д.І.
Додаток 1
до Порядоку
співфінансування капітальних
ремонтів та заходів
з енергозбереження
будинків ОСББ
Міському голові
___________________________________________
(прізвище, ім’я, по- батькові)
___________________________________________
(прізвище, ім’я, по- батькові уповноваженої особи )
що проживає за адресою:
___________________________________________
(адреса уповноваженої особи )
Контактний телефон__________________________
ЗАЯВА
про необхідність проведення робіт з капітального ремонту
На підставі ст.10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», Постанови КМУ № 572 від 08.10.1992 р. «Про механізм впровадження в дію Закону України «Про приватизацію державного житловогофонду», прошу прийняти дольову участь в проведенні робіт з капітального ремонту будинку, а саме:___________________________________________________,що знаходиться за адресою__________________________________________________________________________________________________________________________
Останній капітальний ремонт проводився у ______ році.
____________________________________________ __________ 20_____ р.
(підпис уповноваженої особи)