Про утворення відділу охорони здоров'я Червоноградської міської ради
ЧЕРВОНОГРАДСЬКА МІСЬКА РАДА Львівської області Тридцять восьма сесія сьомого скликання Р І Ш Е Н Н Я | |||
____________ | м.Червоноград | №________ | |
Про утворення Відділу охорони здоров’я Червоноградської міської ради | |||
Відповідно до Цивільного кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», ст. 26, пункту 6 частини четвертої статті 42 та статті 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Червоноградська міська рада
ВИРІШИЛА:
1. Утворити юоидичну особу - Відділ охорони здоров’я Червоноградської міської ради за адресою: м.Червоноград, вул._______________.
2. Затвердити :
2.1 Положення про Відділ охорони здоров’я Червоноградської міської ради, що додається.
2.2 Структуру виконавчих органів Червоноградської міської ради в новій редакції, що додається.
2.3. Загальну чисельність виконавчих органів Червоноградської міської ради, що додається.
3. Заступнику міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Турко Н.Р. провести державну реєстрацію Відділу охорони здоров’я Червоноградської міської ради відповідно до чинного законодавства.
4. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань охорони здоров’я, праці та соціальної політики, освіти, культури, духовного відродження, сім’ї, молоді та спорту (Курівчак Н.М.) та заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Турко Н.Р.
Міський голова |
| А.ЗАЛІВСЬКИЙ |
Секретар міської ради О.ГРАСУЛОВ
Заступник міського голови з питань
діяльності виконавчих органів ради Н.ТУРКО
Начальник міського фінансового управління Л.СЕМЕНТУХ
Голова постійної депутатської комісіЇ
з питань охорони здоров’я,
праці та соціальної політики, освіти,
культури, духовного відродження, сім’ї,
молоді та спорту Н.КУРІВЧАК
Голова постійної депутатської комісії
з питань депутатської діяльності,
забезпечення законності, антикорупційної політики,
захисту прав людини, сприяння децентралізації,
розвитку місцевого самоврядування
та громадянського суспільства,
свободи слова та інформації В.ЗОЛОЧІВСЬКИЙ
Начальник юридичного відділу В.ЦЮПА
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення міської ради
_____________№________
ПОЛОЖЕННЯ |
про відділ охорони здоров'я Червоноградської міської ради |
- Загальні положення
1.1. Відділ охорони здоров'я Червоноградської міської ради (далі - відділ) є виконавчим органом Червоноградської міської ради (далі – міської ради), який утворюється міською радою, підзвітний і підконтрольний міській раді, підпорядкований виконавчому комітету міської ради, міському голові.
1.2. Відділ у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства охорони здоров'я України, наказами департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації, рішеннями міської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, а також цим Положенням.
1.3. Структура відділу охорони здоров’я Червоноградської міської ради складається з: - начальника відділу;
- головного спеціаліста відділу
- спеціаліста відділу.
1.4. Відділ фінансується за рахунок коштів міського бюджету.
1.5. Майно відділу належить йому на правах оперативного управління.
1.6. Відділ володіє та користується майном, що знаходиться в його управлінні. Розпорядження майном здійснюється відповідно до положень діючого законодавства України.
1.7 Відділ є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
1.5. Юридична адреса:____________________, 19, м.Червоноград, Львівська обл..
2. Основні завдання
2.1. Реалізація державної політики в галузі охорони здоров’я, санітарного та епідемічного благополуччя населення міста.
2.2. Вивчення і аналіз стану здоров'я мешканців що проживають на території обслуговування Червоноградської міської ради, та їх потреби в медичних послугах.
2.3. Прогнозування розвитку мережі закладів охорони здоров'я для нормативного забезпечення населення медико-санітарною допомогою.
2.4. Контроль за діяльністю закладів охорони здоров'я , що належать до комунальної власності територіальної громади міста, та за реалізацією ними затверджених органами місцевого самоврядування та державою програм.
2.5. Координація діяльності закладів, установ, організацій та підприємств сфери охорони здоров'я усіх форм власності, пов’язаної із наданням лікувально-профілактичної допомоги територіальній громаді.
2.6. Здійснення контролю за дотриманням законодавства та державних стандартів в сфері охорони здоров'я у межах своїх повноважень.
2.7. Участь у формуванні і реалізації кадрової політики у сфері охорони здоров’я в інтересах територіальної громади міста.
2.8. Програмна підтримка комунальних медичних закладів., щодо реалізації їх основних завдань.
2.9. Координація роботи комунальних закладів щодо здійснення ними заходів, спрямованих на запобігання інфекційних захворювань, епідемій та на їх ліквідацію.
2.10. Контроль за наданням медико-санітарної допомоги населенню територіальної громади міста.
2.11. Вивчення та аналіз роботи аптечних мереж, закладів охорони здоров'я усіх форм власності на підвідомчій території в межах делегованих повноважень.
2.12. Контроль за забезпеченням, відповідно до законодавства, пільгових категорій населення лікарськими засобами та виробами медичного призначення в межах делегованих повноважень.
2.13. Контроль за організацією роботи військово-лікарської комісії міського військового комісаріату.
2.14. Взаємодія з Червоноградською підстанцією екстреної медичної допомоги КЗ ЛОР ЛОЦ ЕМД для забезпечення територіальної громади екстреною медичною допомогою.
2.15. Забезпечення здійснення заходів щодо запобігання і протидії корупції.
- Повноваження
3.1. Здійснення організаційного і методичного керівництва роботою закладів охорони здоров'я з питань надання лікувально-профілактичної допомоги та забезпечення санітарно-епідемічного благополуччя населення на території міста.
3.2. Здійснення на основі галузевих медичних стандартів контролю за якістю та обсягом медико-санітарної допомоги, що надається закладами охорони здоров'я населення на території міста.
3.3. Підготовка пропозицій до програми соціально-економічного розвитку у сфері охорони здоров'я, участь в організації виконання програми, розробка відповідних програм з охорони здоров’я, що затверджуються міською радою.
3.4. Підготовка пропозицій, спрямованих на проведення реформ у галузі охорони здоров'я населення на території обслуговування міської ради, подання їх на розгляд сесії Червоноградської міської ради.
3.5. Внесення у встановленому порядку пропозицій по відкриттю, створенню, реорганізації і ліквідації закладів, установ і підприємств охорони здоров'я, що відносяться до комунальної власності територіальної громади міста.
3.6. Сприяння розвитку медичної науки і техніки, реалізації міських науково-технічних програм, надання рекомендацій щодо впровадження у практику наукових досягнень та інновацій у галузі охорони здоров'я.
3.7. Визначення потреб у фахівцях різних спеціальностей для галузі охорони здоров'я територіальної громади та надання з цього приводу відповідних доручень керівникам підвідомчих підприємств.
3.8. Організація медико-санітарного забезпечення населення під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.
3.9. Сприяння пропаганді наукових, медичних і гігієнічних знань серед населення.
3.10. Сприяння розвитку міжнародного співробітництва у галузі охорони здоров'я.
3.11. Заслуховування звітів керівників закладів, установ та організацій сфери охорони здоров'я, що відносяться до комунальної власності територіальної громади міста.
3.12. Організація та участь у спільних нарадах за участю керівників підвідомчих підприємств та організацій, проведення навчань з питань, що належать до компетенції відділу.
3.13. Організація та проведення перевірок у підвідомчих закладах та установах охорони здоров’я по всіх напрямах їх діяльності.
3.14. Перевірка дотримання правил внутрішнього розпорядку у підвідомчих підприємствах та установах згідно з вимогами чинного законодавства.
3.15. Вивчення потреб комунальних закладів охорони здоров’я у медичній техніці,
медикаментах, будівельних матеріалах, інвентарі, паливі, засобах автотранспорту, та за необхідності внесення відповідних пропозицій на розгляд депутатської комісії з питань бюджету.
3.16. Перевірка готовності до державної акредитації комунальних закладів охорони здоров'я.
3.17. Перевірка відповідності кваліфікаційним вимогам заступників керівників, керівників структурних підрозділів, головних бухгалтерів, головних медичних сестер комунальних закладів охорони здоров'я міста.
3.18. Організація правового виховання працівників підвідомчих комунальних підприємств з питань законодавства про охорону здоров'я.
3.19. Ініціювання внесення змін в статути закладів, установ і підприємств охорони
здоров'я, що відносяться до комунальної власності територіальної громади міста.
3.20. Подання пропозицій міському голові щодо заохочення або притягнення до дисциплінарної відповідальності керівників підвідомчих закладів охорони здоров’я.
3.21. Внесення пропозицій щодо надбавок, доплат та розміру премій керівникам закладів охорони здоров'я , що відносяться до комунальної власності територіальної громади міста.
3.22. Підготовка подання міському голові пропозицій щодо нагородження відзнаками міської ради колективів та/або окремих працівників підприємств, закладів, установ, організацій охорони здоров’я різних форм власності, готує клопотання про нагородження державними нагородами.
3.23. Здійснення контролю за додержанням чинного законодавства з питань охорони здоров'я та санітарних правил керівниками установ, підприємств та організацій незалежно від форм власності.
3.24. Проведення перевірки на підприємствах, установах та організаціях, що не перебувають у комунальній власності, з питань здійснення делегованих повноважень, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
3.25. Отримання на вимогу від підприємств, установ та організацій, що не перебувають у комунальній власності, інформацію з питань, віднесених до відання органів місцевого самоврядування.
3.26. Здійснення контролю за роботою членів військово-лікарської комісії міського військового комісаріату.
3.28. Підготовка та подання на розгляд сесій міської ради, виконавчого комітету міської ради пропозицій, проектів рішень та підготовка розпоряджень міського голови що стосуються роботи відділу.
3.29. Відділ має право залучати спеціалістів інших структурних підрозділів виконавчого комітету міської ради для розгляду питань що належать до їх компетенції.
3.30. Відділ має право одержувати в установленому порядку від інших структурних підрозділів міської ради, підвідомчих підприємств та установ інформацію, документи та інші матеріали, а від місцевих органів державної статистики безоплатно статистичні дані, необхідні для виконання покладених на відділ завдань.
3.31. Відділ забезпечує у визначений законом термін розгляду звернень громадян
та їх об'єднань.
3.32. Інформує територіальну громаду про виконання
рішень міської ради, виконавчого комітету, розпоряджень міського
голови у частині охорони здоров’я та висвітлення своєї діяльності у засобах
масової інформації у межах компетенції.
3.33. Виконання інших функцій, пов'язаних з реалізацією покладених на міську
раду та відділ завдань, у галузі охорони здоров'я.
- Керівництво
4.1. Безпосереднє керівництво відділом здійснює начальник, який призначається та звільняється з посади міським головою.
4.2. Начальник відділу:
4.2.1. Планує роботу відділу і забезпечує виконання затверджених планів.
4.2.2. Подає на затвердження міському голові штатний розпис та кошторис видатків на утримання відділу.
4.2.3. Визначає завдання і проводить розподіл обов’язків між працівниками відділу.
4.2.4. Представляє інтереси міста в галузі медицини у відносинах з юридичними та фізичними особами.
4.2.5. Відкриває рахунки у банках України, має право першого підпису.
4.2.6. Розпоряджається коштами, які виділяються на утримання відділу охорони здоров’я..
4.2.7. Видає у межах своєї компетенції накази, обов’язкові для виконання посадовими особами відділу, закладами охорони здоров’я, що відносяться до комунальної власності та координує їх виконання.
4.2.8. Розробляє та затверджує посадові інструкції і функціональні обов'язки працівників відділу.
4.2.9. Здійснює контроль за дотриманням у відділі регламенту виконавчого комітету міської ради та інструкції з діловодства.
4.2.10. Погоджує надбавки та доплати керівникам закладів охорони здоров'я , що відносяться до комунальної власності територіальної громади міста.
4.2.11. Веде особистий прийом громадян, забезпечує виконання їх законних вимог і обґрунтованих прохань, розглядає у встановленому порядку звернення громадян, юридичних осіб.
4.2.12. Нагороджує співробітників відділу і працівників закладів, установ, підприємств, незалежно від форми власності, а також членів об'єднань і громадських організацій громадян, що діють на території міста у сфері охорони здоров'я, почесними грамотами і грамотами, пам'ятними дипломами.
4.2.13. Інформує територіальну громаду про виконання рішень міської ради, виконавчого комітету, розпоряджень міського голови у частині охорони здоров’я та висвітлює свою діяльність у засобах масової інформації у межах компетенції.
.4.2.14. Вчиняє інші дії не заборонені законом для здійснення покладених на відділ повноважень.
4.3. На посаду начальника відділу призначається висококваліфікований спеціаліст, що має повну вищу освіту відповідного медичного професійного спрямування за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста. Стаж роботи за фахом на службі в органах місцевого самоврядування та державній службі на керівних посадах не менше 3 років або при необхідності (виходячи із виконання виконавчим органом основних завдань та функцій) стаж роботи за фахом на керівних посадах в інших сферах управління не менше 5 років.
5. Взаємодія
Відділ в установленому законодавством порядку та у межах повноважень взаємодіє з іншими структурними підрозділами міської ради, депутатами міської ради, департаментом охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації, міськими та обласними лікувально-профілактичними закладами, установами, організаціями, об'єднаннями громадян з метою створення умов для провадження послідовної та узгодженої діяльності щодо строків, періодичності одержання і передачі інформації, необхідної для належного виконання покладених на відділ завдань та здійснення запланованих заходів.
6. Відповідальність
6.1. Персональну відповідальність за роботу відділу та належне здійснення покладених на нього завдань та функцій несе начальник відділу.
6.2. Працівники відділу несуть відповідальність за:
6.2.1. Своєчасне виконання рішень сесій міської ради, виконавчого комітету, розпоряджень міського голови, виконання функцій відділу у повному обсязі.
6.2.2. Порушення вимог антикорупційного законодавства.
6.2.3. Якісне та своєчасне виконання посадових завдань та обов’язків.
6.2.4. Правильне оформлення документації.
6.2.5. Дотримання норм етики поведінки посадової особи та обмежень, пов’язаних з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та її проходженням.
6.2.6. Розголошення службової та іншої конфіденційної інформації, яка стала відома при виконанні посадових обов’язків.
6.2.7. Вчинення корупційних діянь та інших правопорушень, пов’язаних з корупцією.
6.3. Працівники відділу звільняються від відповідальності за невиконання або неналежне виконання вимог даного Положення у випадку виникнення форс-мажорних обставин на час дії таких обставин. Працівники відділу звільняються від відповідальності за таке неналежне виконання тільки в тому випадку, якщо форс-мажорні обставини виникли після затвердження даного Положення, їх виникнення викликано подіями, що не залежали від волі працівників відділу, і працівники відділу вжили всіх необхідних заходів, для того щоб уникнути або усунути негативні наслідки цих обставин.
6.4. Працівники відділу повинні у найкоротший термін, але не пізніше п’яти днів з дня настання форс-мажорних обставин, повідомити про них керівництво.
6.5. Неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про настання або припинення даних обставин позбавляє працівників відділу права посилатися на дані обставини.
6.6. Під форс-мажорними обставинами маються на увазі: стихійні лиха (пожежі, повені, зсуви тощо), воєнні дії, незаконні діяння третіх осіб, епідемії, страйки, ембарго, бойкот, рішення і дії органів державної влади чи місцевого самоврядування.
7. Заключні положення
7.1. Зміни і доповнення до цього Положення вносяться в порядку, встановленому для його прийняття. Зміни та доповнення до Положення можуть бути внесені за ініціативою міського голови, заступників міського голови, начальника відділу а також з метою приведення Положення у відповідність з чинним законодавством.
7.2. Статус посадових осіб відділу визначається Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування».
7.3. Ліквідація чи реорганізація відділу здійснюється за рішенням міської ради в порядку, визначеному законодавством України.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення міської ради
_________________ №_________
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення міської ради
_____________№________
Загальна чисельність
виконавчих органів
Червоноградської міської ради
1 | Виконавчий комітет (апарат) | 31,0 |
2 | Відділ ведення Державного реєстру виборців | 4,0 |
3 | Архівний відділ | 2,0 |
4 | Управління містобудування та архітектури | 6,0 |
5 | Відділ фізичної культури та спорту | 1,0 |
6 | Управління житлово-комунального господарства | 11,0 |
7 | Відділ економіки | 11,0 |
8 | Відділ у справах дітей | 3,0 |
9 | Відділ з питань надзвичайних ситуацій, оборонної та мобілізаційної роботи | 2,0 |
10 | Центр надання адміністративних послуг | 5,0 |
11 | Відділ внутрішньої та інформаційної політики | 1,0 |
12 | Відділ реєстрації | 4,0 |
13 | Відділ охорони здоров’я | 3,0 |
14 | Відділ земельних відносин | 3,0 |
ВСЬОГО | 88 | |
15 | Апарат ради | 3 |
16 | Міське фінансове управління | 16,0 |
17 | Відділ освіти | 7,0 |
18 | Відділ культури | 3,0 |
19 | Управління праці та соціального захисту населення | 51,5 |
20 | Відділ капітального будівництва та інвестицій | 4,0 |
РАЗОМ | 171,5 |