Про затвердження Програми технічного і фінансового забезпечення, удосконалення та розвитку системи централізованого оповіщення і зв'язку на території Червоноградської міської ради на 2020 рік
ЧЕРВОНОГРАДСЬКА МІСЬКА РАДА Львівської області сорок дев’ята сесія сьомого скликання Р І Ш Е Н Н Я | ||
____________ | м.Червоноград | №________ |
Про затвердження Програми
технічного і фінансового забезпечення,
удосконалення та розвитку системи
централізованого оповіщення і зв’язку
на території Червоноградської міської
ради на 2020 рік
Згідно п.22 ч.1 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, ст. 31 Кодексу цивільного захисту України, з метою забезпечення своєчасного оповіщення та інформування населення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, Червоноградська міська рада,
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Програму технічного і фінансового забезпечення, удосконалення та розвитку системи централізованого оповіщення і зв’язку на території Червоноградської міської ради на 2020 рік (далі-Програма), що додається.
2. При внесенні змін та уточнень до міського бюджету м.Червонограда у видатках міського бюджету передбачити кошти на фінансування Програми.
3. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань бюджету (Фартушок Д.І.) та першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Балка Д.І.
Міський голова А.ЗАЛІВСЬКИЙ
Секретар міської ради О.ГРАСУЛОВ
Голова постійної комісії
з питань бюджету Д.ФАРТУШОК
Перший заступник міського голови з питань
діяльності виконавчих органів ради Д.БАЛКО
Начальник юридичного відділу В.ЦЮПА
Начальник відділу з питань НС,
оборонної та мобілізаційної роботи І.ВАСЬКО
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішенням Червоноградської
міської ради
____________ № ___________
ПРОГРАМА
технічного і фінансового забезпечення, удосконалення та розвитку системи централізованого оповіщення і зв’язку на території Червоноградської міської ради на 2020 рік
І. Паспорт Програми
1. | Ініціатор розроблення Програми | Відділ з питань надзвичайних ситуацій, оборонної та мобілізаційної роботи |
2. | Дата, номер і назва розпорядчого документа органу місцевого самоврядування розроблення Програми | Рішення від «__»_____________ 2020 року |
3. | Розробник Програми | Відділ з питань надзвичайних ситуацій, оборонної та мобілізаційної роботи |
4. | Відповідальний виконавець Програми | Відділ з питань надзвичайних ситуацій, оборонної та мобілізаційної роботи . |
5. | Учасники Програми | Відділ з питань надзвичайних ситуацій, оборонної та мобілізаційної роботи |
6. | Термін реалізації Програми | На період 2020 рік |
7. | Перелік бюджетів, які беруть участь у виконанні Програми | Міський бюджет |
8. | Загальний обсяг фінансових ресурсів,необхідних для реалізації Програми, всього у тому числі: | 240 000 грн. |
8.1 | Коштів міського бюджету | 240 000 грн. |
IІ. Загальна характеристика Програми
Програма технічного і фінансового забезпечення, вдосконалення та розвитку системи централізованого оповіщення і зв’язку на території Червоноградської міської ради на 2020 рік (далі - Програма) розроблена відповідно до положень Конституції, урядових рішень та відповідних розпоряджень голови Львівської обласної державної адміністрації, а саме:
Кодексу цивільного захисту України (ст.31), Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ( ст. 44 п.1), Постанови Кабінету Міністрів України від 9 січня 2014 р. № 11 «Про затвердження Положення про єдину державну систему цивільного захисту», Постанови Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2017 р. № 733 «Про затвердження Положення про організацію оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та зв’язку у сфері цивільного захисту».
IIІ. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
Законодавством України визначено, що оповіщення та інформування є невід’ємною складовою захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій. Відповідно до Кодексу цивільного захисту України, забезпечення своєчасного оповіщення та інформування населення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру в межах відповідних територій віднесено до компетенції органів місцевого самоврядування.
Аналіз надзвичайних ситуацій, які виникали упродовж останніх років засвідчує зростання кількості небезпечних метеорологічних та гідрологічних явищ (сильні вітри, град, зливи, снігопади, обледеніння ліній електропередач, повені та паводки), які можуть спричинити виникнення надзвичайних ситуацій. Також мають місце надзвичайні ситуації техногенного характеру, вплив наслідків яких поширювався на прилеглі до місця виникнення території. Своєчасне оповіщення органів управління, сил цивільного захисту та населення в разі загрози або при виникненні надзвичайних ситуацій дозволяє істотно зменшити їх негативний вплив та скоротити час і ресурси, які витрачаються для ліквідації їх наслідків.
Оповіщення про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій забезпечується, зокрема, шляхом функціонування автоматизованих систем централізованого оповіщення про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій.
Відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України у Львівській області створена та функціонує регіональна автоматизована система централізованого оповіщення, за допомогою якої здійснюється оповіщення керівного складу органів управління, сил Львівської територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту та населення про загрозу і виникнення надзвичайних ситуацій.
Оповіщення про загрозу виникнення надзвичайних ситуацій і постійне інформування населення про них досягається:
- завчасним створенням і підтримкою в постійній готовності автоматизованих систем централізованого оповіщення населення;
- організаційно-технічним з’єднанням міської системи централізованого оповіщення і систем оповіщення на об’єктах господарювання;
- завчасним створенням та організаційно-технічним з’єднанням з системами спостереження і контролю постійно діючих локальних систем оповіщення та інформування населення в зонах розміщення хімічно-небезпечних підприємств та інших об’єктів підвищеної небезпеки;
- централізованим використанням загальнодержавних і галузевих систем зв’язку, радіотрансляційних і телевізійних мереж та інших засобів передачі інформації;
- своєчасного експлуатаційно-технічного обслуговування апаратури і технічних засобів оповіщення та зв’язку цивільного захисту міста, яке повинно забезпечувати підтримування їх у готовності до виконання завдань у разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій та забезпечення сталого управління заходами цивільного захисту.
Сигнали оповіщення, повідомлення про загрозу та виникнення надзвичайних ситуацій, інформація про дії в умовах надзвичайної ситуації доводяться до органів влади, працівників підприємств, установ, організацій та населення всіма наявними засобами зв’язку, мовлення, оповіщення.
Основу міської системи оповіщення створюють автоматизована система централізованого оповіщення, телефонно-телеграфні мережі та мережі радіотрансляційного мовлення. Автоматизована система централізованого оповіщення міста базується на використанні апаратури П-160, П-164, радіотрансляційних вузлів та радіотрансляційних станцій.
Система оповіщення забезпечує:
передачу сигналу «Увага всім!» за допомогою 5 електросирен;
- оповіщення за допомогою стійки циркулярного виклику, системи оповіщення НАБАТ-2 керівного складу ЦЗ міста, членів міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій та членів комісії з питань евакуації;
- доведення відповідних сигналів до чергового Червоноградського ВП ГУ НП у Львівській області;
- перемикання радіотрансляційних вузлів на передачу з пункту управління облдержадміністрації мовних сигналів оповіщення населення та інформації з питань цивільного захисту.
Комплекс встановленої апаратури вимагає ретельного експлуатаційно-технічного обслуговування, відновлення та вдосконалення для підтримання міської системи централізованого оповіщення в постійній готовності до проведення оповіщення та інформування населення міста у разі необхідності. Виникла проблема оновлення діючої системи оповіщення, впровадження блоків гучномовного оповіщення – «електронні сирени», які в значній мірі покращать інформування населення про загрозу та виникнення надзвичайних ситуацій. «Електронні сирени» великої потужності (600-1200 Вт) забезпечать поширення звукового сигналу «Увага всім!» та необхідного мовного повідомлення з різних джерел мовної інформації (мікрофону, електронних носіїв інформації, радіотрансляційної мережі, тощо) на великих площах.
IV. Визначення мети Програми
Основною метою Програми є реалізація державної політики, спрямованої на створення умов для забезпечення безпеки населення і територій, підвищення рівня їх захисту від впливу шкідливих природних, техногенних та екологічних факторів за рахунок підвищення ефективності функціонування системи оповіщення та інформування.
V. Управління і контроль
Контроль за виконанням Програми здійснюється Червоноградською міською радою.
Координацію діяльності міської ради, пов’язаних з виконанням Програми, здійснює відділ з питань НС, оборонної та мобілізаційної роботи Червоноградського міської ради.
VІ. Ресурсне забезпечення Програми
Обсяг коштів, які пропонуються залучити на виконання програми тис. грн. | 2020 рік | Усього, витрати на виконання програми |
Усього, | 240,0 | 240,0 |
у тому числі: | ||
Міський бюджет | 240,0 |
VIІ. Перелік завдань і заходів Програми, напрямів використання
бюджетних коштів та результативних показників
Для досягнення вказаної мети передбачається виконання ряду заходів:
1. Розроблення та винесення на затвердження сесії міської ради програми збереження та розвитку місцевої системи оповіщення.
2. Вирішення питання щодо виділення необхідних коштів на придбання та встановлення відповідно до потреби електросирени.
VIIІ. Орієнтовний розрахунок Програми
№ з/п | Найменування заходів | Загальна кільк-ть (шт.) | Ціна за од. (грн.) | Джерела фінансування (грн.) | Загальне фінансування програми (грн.) |
Міський бюджет | 2020 рік | ||||
1. | Придбання та встановлення електросирен електронних сирен | 1 | 240,0 | 240,0 | 240,0 |
Разом | 240,0 | 240,0 |
IX. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, обсягів та джерел фінансування, строки виконання завдань, заходів
Програма передбачає створення передумови для удосконалення та подальшого розвитку централізованої системи оповіщення шляхом фінансування заходів спрямованих на поетапне придбання та встановлення в місті електросирен.
У результаті виконання Програми буде збережена та удосконалена міська система централізованого оповіщення, що суттєво вплине на своєчасність оповіщення та доведення необхідних сигналів і повідомлень до населення міста, підвищить рівень безпеки людини і навколишнього середовища.
Програма реалізується відповідно до основних заходів та обсягу коштів, які виділені на їх виконання. Програма уточнюється і корегується у процесі виконання в залежності від використання технологій у розвитку мережі зв’язку.